Figen Çamlıyurt Atsan

Figen ÇAMLIYURT ATSAN

Lisans eğitimini Uludağ Üniversitesi Ekonometri bölümünde tamamlamanın yanı sıra eleştirel yaklaşımları geliştirmek üzere farklı kurumlardan edindiği eğitimlerle öğrenme sürecine devam etti. 30 yıla yaklaşan kariyerine lojistik sektöründe başlayan Çamlıyurt, elde ettiği güçlü satış yönetimi, iş geliştirme ve değişim yönetimi tecrübesini, girişimci ve yenilikçi bir bakış açısıyla perçinledi. Kendisi uzmanlaştığı konularla ilgili dünyadaki gelişmeleri takibe devam etmektedir.

Kariyerine Ulusoy Kargo Bursa Bölge Müdürü olarak başlarken aynı zamanda bölge acente sahibi olarak ilk girişimini de hayata geçirdi. Sonrasında Arıkanlı Holding taşıma grubu şirketlerinde Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İş Geliştirme ve Proje Müdürü olarak profesyonel hayatına devam etti.

Çamlıyurt, 2010 yılında Demirören Şirketler Grubu’na geçiş yaptı ve grubun Satış ve Dağıtım Ağı Geliştirme Direktörlüğü görevini üstlendi. Bayii yapısının reorganizasyonunu tamamlayarak, geliştirdiği mağaza kurulum stratejisini uygulayan ekibe bizzat liderlik etti. Her zaman girişim odaklı bir bakış açısına sahip olan Çamlıyurt, aynı yıl içerisinde ayrıca Turkuaz Gıda adıyla Ortadoğu’ya yerel tatları pazarladığı bir gıda ihracat şirketi kurdu.

2012 ile 2017 yılları arasında ilk olarak Multinet’in grubuna dahil ettiği start-up olan Ortak Satınalma Platformu OSAP’ın reorganizasyonu ve satışının yeniden yapılanması için Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlendi ve sonrasında Multinet Kurumsal Hizmetler A.Ş bünyesinde Kilit Müşteriler Satış Direktörlüğü’nü yürüttü.

2018 yılında güçlü deneyim ve bilgi birikimini ülkemiz KOBİ, OBİ ve Start-up şirketlerine en etkin şekilde sunabilmek amacıyla FCS Danışmanlık’ı kurdu. FCS bünyesinde şirketlere satış yönetimi altyapısı oluşturma veya dönüştürme, şirket fonksiyonları ve organizasyon yapılarında iyileştirme, satış alanında değişim yönetimi, satış stratejileri geliştirme gibi danışmanlık hizmetleri vermektedir. Yönetim danışmanlığını, satışı odağına alarak yorumlamakta, fonksiyonların ihtiyaçlarını bu temelle değerlendirmektedir. Figen Çamlıyurt aynı zamanda mentor ve girişimci kimliğiyle start-up şirketlere yapılanma ve büyüme alanında profesyonel yaklaşımlar geliştirerek, kariyer hayatını sürdürmektedir.

Dünyada start-upların etkin şekilde kullandığı “İş Modeli Kanvası”nı girişimcilerle beraber çalışmakta, kurum içi girişimlerde, değişim projelerinde, satışı yeniden yapılandırmada etkin olarak kullanmaktadır. Ayrıca halen Trangel Melek Yatırımcı Ağı üyesi ve İTÜ Çekirdek Mentorlerindendir.

Temel Uzmanlık Alanları
* Yurtiçi ve Yurtdışı Parsiyel Taşımacılık ve Lojistik LinkedIn ile Satış ve İş Geliştirme
* Ödeme Sistemleri Kanal Yönetimi
* Stratejik ve Operasyonel Satış Fonksiyonu Yönetimi Girişimcilik Modelleri Kurulumu
* İş Geliştirme

Öne Çıkan Deneyimler
* B2B Satış, Strateji Ve Yönetimi
* Start-Up Reorganizasyon, İş Modeli, İş Planı Ve Satışın Yeniden Yapılandırılması
* Start-Up Mentorlüğü
* Şirket Kuruluşu, Şirket Birleşimleri Ve Tasfiye Süreçlerine Liderlik
* Dağıtım Kanalı Ve Acente Yapısı Oluşturulması, Şirket Stratejisi Ekseninde Satış Ekiplerinin Kurulumu Ve Yönetilmesi
* Mevcut Ürünü İhtiyaç Göre Şekillendirmek, Terzi İşi Çözüm Üreterek Müşteri Yönetimi, Ürünün Geliştirilmesi
* Girişimci Yaklaşımı Sayesinde Niş Pazar/Niş Ürün Dizaynı, Pazar Fırsatları Sezme